Hej til alle medlemmer af klubben,

Desværre missede vi December  udgaven af dette ” infoblad ” til jer.  Men, nu er vi i gang igen😊. Kalenderen siger forår, men desværre er vejret er ikke helt med os endnu. Mange af os er i gang i marinaen med klargøring af bådene, så vi når det nok også i år .

Vi har været der før med tonen overfor andre i havnen, men desværre er det til den forkerte side igen ,så please husk det nu og tal til andre som du selv vil tales til, både over for havnepersonalet, indskydere og gæster.

Vi har fået en flot ny hjemmeside  i klubben og den skulle være nem at finde rundt i. Kalenderen der for Google brugere vil være meget genkendelig,  ser lidt anderledes ud end den tidligere og virker på den måde, at når man står i den måned man ønsker, kan man på måneds oversigten se hvilken dag og tidspunkt hvor der er arrangement  i klubben eller andet sted. Klikker du på den enkelte aftale kommer en rubrik op med hvad det er, hvor og hvornår.

Håber at dette giver en hjælp til brug af kalenderen  ellers giv os et ring.

Som man kan se inde på hjemmesiden køre der nogle billeder øverst på startsiden. Vores idé er at få vist den årstid vi er i. Hvis du har et godt maritimt årstids billede,  kan du sende det til webmaster@holbaektursejlerklub.dk . Udvalgte billeder vil så køre på siden og der bliver trukket lod om de bedste  billeder der har været sendt ind i den årstid vi lige er gået ud af – Vinderen vil modtage en vingave.

Som sagt står foråret lige om hjørnet og med det klubstanderhejsning.

I år er festen lagt samtidig med, MEN der er ikke mange der har tilmeldt sig (endnu). Vores festudvalg har virkelig arbejdet med menuen der byder på rigtig mange lækkerier. Derfor kan både bestyrelsen og festudvalget ikke forstå at når vi er 293  MEDLEMMER  i klubben, at der så virkelig kun er 10 personer der har tilmeldt sig til dette!

Kom nu til standerhejsning og en super fest med fantastisk mad og få hilst på din klubs medlemmer – Du ved aldrig – nye venskaber kan jo begynde på denne måde.

 

Tilmeldings information er på hjemmeside – og du skriver eller ringer hvis du har problemer med at melde til dig til.

 

Et sidste opråb til alle medlemmer. Hold godt øje med hjemmesiden og klubbens Facebook for information. Der kommer jævnligt opdateringer om stort og småt. Husk at gøre brug af din klub  – Du betaler for det.

Det var de ting der var lige her og nu i og omring vores klub –  næste udgave kommer ca 1/6-23.

Vi ses på havnen eller vandet.

Med venlig hilsen

René B. Jensen

Holbæk Tursejlerklub